Slovenský med sa stal najlepším na svete

Populácia včiel sa aj vďaka znečisťovaniu prírody každým rokom znižuje. Už Albert Einstein povedal, že ak uhynie posledná včela, ľudstvu zostávajú štyri roky života. Aj preto je dnes pravý a kvalitný med doslova zlatým pokladom. Na Slovensku taký máme.

Odhaduje sa, že až 75 % medu predávaného v supermarketoch v západnom svete je nepravý, čiže “fake” med. Takýto med bol upravovaný a chýbajú mu výživné látky, ktoré robia poctivý med zdravým doplnkom stravy.

Veľa supermarketových medov je z masovej produkcie, sú dovážané z Číny, Indie, Ukrajiny alebo Turecka (všimnite si na etikete označenie pôvodu: “mimo EÚ”). Každý rok nachádzajú inšpektori chémiou kontaminovaný med, ktorý sa musí následne sťahovať z predaja.

To je len pár dôvodov, prečo by sme si vždy mali dávať pozor, aký med si kupujeme. Najlepšie človek spraví, ak sa zameria na lokálnu výrobu a presne vie, z koho úľov med pochádza.

zdroj: slovenskymed.sk

O tom, že sa oplatí vyhľadávať slovenských včelárov a ich med svedčí aj najnovšie ocenenie, ktoré pribudlo na konto slovenského včelára. V medzinárodnej konkurencii na včelárskej výstave Apimondia v Instanbule na prelome septembra a októbra sa med z včelína Tibora Vargapála umiestnil na prvom mieste.

Medár z Košíc si z Turecka odniesol hneď deväť z desiatich možných ocenení. Tibor získal zlaté medaile v Istanbule za medovinu, darčekové balenie, kolekciu štyroch druhov medov a za oriešky a sušené ovocie v mede.

Včeláreniu sa Tibor s rodinou venuje už viac ako 70 rokov. „Najskôr starý otec obhospodaroval okolo 40 včelstiev. Od neho som prevzal základy včelárenia. Včelnicu sme rozšírili, zmodernizovali a teraz sa venujeme približne 200 včelstvám.Podstatnú časť práce na farme vykonávam spolu so svojím synom. V čase medobrania sa k nám pripája aj moja manželka, no aktívne pri tom pomáhajú aj rodičia,“ píše na svojej stránke Tibor.

Základňa farmy sa nachádza v okrese Trebišov, 70 km od Košíc, v dedinke Hraň. Včely sú umiestnené v malebnom prostredí pod agátovou horou v nadmorskej výške 100 m.

Farma sa zameriava na produkciu medov rôznych druhov – agátového, repkového, lipového, slnečnicového, lesného. Produkujú aj peľ, propolis a materskú kašičku. Z včelieho vosku zase vyrábajú sviečky.

Prihlásiť sa pre pridanie komentára

0 komentárov

Buďte první, kdo napíše komentár k tomuto článku.