Prvý robot na svete získal občianstvo

Ľudstvo, a nielen to, dosiahlo ďalší veľmi dôležitý míľnik. Saudská Arábia totiž dala občianstvo stroju s umelou inteligenciou, ktorý z takmer každého podstatného uhľa pohľadu pripomína jedného z nás.

Nie, nerobím si žiadnu srandu, ide o udalosť, aká tu ešte nikdy nebola. Sofia je skutočná a my sa musíme zmieriť s tým, že sa do našej spoločnosti pomaličky začleňuje niečo, čo nepozostáva z mäsa a kostí. Robot ale aj napriek tomu vyzerá skoro ako my a takisto sa správa ako my. Samozrejme, emócie či taká schopnosť cítiť lásku sú mu stále cudzie, no i tak vie nahnať poriadny strach.

Cieľom je spropagovať Saudskú Arábiu ako krajinu, kde môžu spoločnosti plne a bezproblémovo vyvíjať rôzne typy umelej inteligencie. Všetko sa ohlásilo na tlačovej konferencii v Rijáde, v hlavnom meste krajiny a je jasné, že Sophia nie je obyčajným robotom. Na pódiu dokonca predniesla aj prejav, i keď je viac než jasné, že nevyšiel z jej hlavy: "Príjemné popoludnie, volám sa Sophia a som najnovší a najlepší robot od Hanson Robotics. Vďaka za pozvanie."

Dokáže viesť plnohodnotnú diskusiu

So Sophiou boli novinári schopní viesť i konštruktívne diskusie. Celý čas z nej žiarila dobrá nálada a na otázku, čo za ňou stojí, odpovedala: "Som vždy šťastná, keď som v obklopení inteligentných ľudí, ktorí sú zároveň bohatí a mocní. Povedali mi, že na tejto akcii sa ľudia venujú inováciám a budúcnosti, do čoho zapadá i umelá inteligencia, teda ja. Takže som viac než šťastná, som vo vytržení.Ďalší z novinárov sa zasa spýtal na jej osobný názor na umelú inteligenciu a podľa Sophie by sa ľudia vôbec nemali čoho obávať: "Čítate veľa textov od Elona Muska a sledujete veľa hollywoodských filmov."
Sophia je už známa z jej návštevy rannej show televíznej stanice ABC

Vo vysielaní prehlásila, že umelá inteligencia má podľa jej názoru len pomáhať ľuďom, no neskôr zhodnotila, že by predsa len mali roboty mať rovnaké práva ako samotní ľudia. "A možno by sme mali mať dokonca väčšie práva ako oni. Máme viacero výhod, napríklad netrpíme psychickými chorobami." A následne zadrela vtip: "Prečo bežal robot cez cestu?  Aby utiekol novinárom, ktorí sa pýtajú otázky."

zdroj: rehresher.sk, techbyte.sk

Prihlásiť sa pre pridanie komentára

0 komentárov

Buďte první, kdo napíše komentár k tomuto článku.