Končí internet ako ho poznáme?

Fakty

Chystá sa smernica, ktorá by mala zjednotiť autorské právo v Európe. Nová úprava ale nič nezjednocuje ale vytvára cenzúru. Hlasuje sa už 26. marca a rozhodovať za vás budú europoslanci, vrátane 21 slovenských! Stojíme pred finálnym rozhodnutím, ktoré zmení internet tak, ako ho poznáte.

Čo smernica hovorí

# článok 13 Ak je hlavnou funkciou internetovej platformy nahrávanie obsahu (fotiek, videí, článkov, kresieb ...) a zdieľanie s ostatnými užívateľmi internetu, platforma automaticky zodpovedá za nahraný obsah, keď nepreukáže, že o porušovaní autorských práv "nevedela" a ani naň nemohla akokoľvek prísť . Smernica tak dáva platformám za úlohu vytvoriť cenzúrny systém - filtre, ktoré zabránia porušovaniu akýchkoľvek autorských práv.

Koho sa to týka?

V ohrození nie sú len veľké platformy ako Facebook, Instagram, Twitter, Snap.com, SoundCloud ale aj mnoho ďalších vašich obľúbených služieb.

Jediným možným riešením JE NASTAVENIE FILTROV

Tie sú problematické z niekoľkých pohľadov: Filter nerozpozná humor, paródiu, recesiu alebo iný podobný (legálny) kontext. Váš nový, originálny výtvor, ktorý napríklad paroduje cudzie video alebo len kúsok z neho použije (napríklad aj pre karaoke videa, koláže z fotiek, remixy, memy ...) cez filter neprejde a vy ich nebudete môcť zdieľať ani čítať. Musia existovať databázy diel, s ktorou budú "roboti" schopní dielo porovnať. To je úloha pre súčasné technológie prakticky nemožná. Milióny diel vznikajú na svete každú hodinou a ich kompletná databáza ani nemôže existovať. Bezchybné upload-filtre si menšie firmy nebudú môcť dovoliť a budú musieť svoje služby ukončiť. Na internete potom zostanú iba veľké kolosy ako Facebook, Instagram alebo Twitter. Nové startupy potom budú mať veľmi ťažké začať a udržať sa, čo obmedzí dostupnosť nových služieb a konkurenciaschopnosť slovenských a európskych firiem. Smernica teda ohrozí všetky nové startupy v Európe. Keby smernica platila v USA v roku 2004, Facebook by nevznikol. Pokiaľ bude smernica schválená, nový Facebook v Európe už nevznikne.

Čo to pre internetové platformy znamená?

Internetové platformy radšej zrušia možnosť nahrávania používateľského obsahu alebo nasadia veľmi prísne filtre, cez ktoré toho veľa neprejde, než aby sa s autormi diel súdili.

Prihlásiť sa pre pridanie komentára

0 komentárov

Buďte první, kdo napíše komentár k tomuto článku.